Ayşegül KARADUMAN

Ayşegül Karaduman, mesleki yaşamına 1981 yılında Keçiören İlçesi Sanatoryum Caddesinde bulunan Meç Kuaför Salonunda Zuhal Özvar'ın yanında çıraklık yaprak başlamıştır. Bayan kuaförlüğü sanatının inceliklerini burada pratik yaparak öğrenirken, bir taraftanda da Meslek Okuluna devam ederek bu sanatın eğitimini de almıştır.

1991 yılında Keçiören İlçesi Kızlarpınarı caddesi Eliçi sokakta işyeri kiralayıp, İLAYDA Kuaför Salonu'nu hizmete açarak profesyonel meslek yaşamına başlamıştır. Burada uzun yıllar hizmet verdikten sonra, 1999 yılında aynı sokaktaki şuanki iş yerini satın alarak kendine ait aynı kuaför salonunu aynı adla hizmete açmıştır.

Çırak, Kalfa, Usta ve Usta Öğretici ve Güzellik Uzmanı olrak devam eden mesleki kariyerinde, yanında bir çok meslektaşını da yetiştirmiştir. Kuaförlük sanatının ehliyetsiz ellerde zarar gördüğünü gören bir grup Keçiören'li Kuaförlerle, ucuz malzeme ve basit işçilik yapanlarla uzun yıllar mücadele etmiştir. Bu mücadele yıllarında Keçiören'de Salı günlerinin bayan kuaförlerine tatil olmasının sağlanmasında da öncülük etmiştir. Daha sonra bu uygulama Ankara'nın birçok semtlerinde ve başka şehirlerde de uygulanır hale gelmiştir. Bayan Kuaförlerinin sadece sanatlarıyla ön planda olmalarını, ehliyetsiz kişilerin bu meslekten arındırılarak müşterilere daha kaliteli ve sağlıklı hizmet vermesinin önemini her zaman savunmuştur. Bunun ayrıca paradan daha onurlu olduğunu bu mesleğin ve meslektaşlarının toplum içinde kabul görmelerinin ancak böyle mümkün olacağının inancıyla yoluna devam etmektedir. Meslektaşlarının daha onurlu ve saygın bir yerde bulunmaları ve sorunlarının giderilmesinin amatör faaliyetlerden çok profesyonel gayretlerle olacağının bilinciyle, meslektaşlarının da verdiği destekle Ankara Kuaförler Odasının 2005 yılında yapılan genel kurul seçimlerinde oda yönetimine girmiştir. Burada geçekleşen bir çok projede göstermiş olduğu başarıdan dolayı 2010 yılında yapılan oda seçiminde, oda yönetimi ve meslektaşlarının da takdirleri ve desteğiyle üyeliğe tekrar seçilmiştir.

Halen kuaförlük mesleğini ve oda yönetimindeki görevinin sürdürmekte olup, ayrıca MEB Siteler Meslek Okulunda 2005 yılından bu yana eğitmen ve sınav komisyon görevlisi olarak görev yapmakta, genç meslektaşlarını yetiştirmektedir. 29 yıllık meslek yaşamını meslek disiplini ve özgüvenle sürdüren Ayşegül Karaduman, evli ve bir kız çoçuğu annesidir.

Copyright © 2017 İlayda Kuaför. Tüm hakları saklıdır.